روش ها و ابزار ها برای انتخاب نام دامنه مناسب

درود،

یکی از دغدغه های کسانی که قصد راه اندازی یک وبسایت جدید را دارند انتخاب نام دامنه میباشد. امروز در این مقاله با معرفی روش ها و ابزار ها برای انتخاب نام دامنه مناسب درخدمت شما هستیم.

انتخاب بهترین و مناسب ترین نام برای دامنه سایت شما از این جهت حائز اهمیت میباشد که اگر بخواهید نام دامنه خود را در آینده تغییر دهید با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد. پس بایستی در انتخاب نام دامنه مطمئن باشیم و بهترین را انتخاب کنیم.

۱.استفاده از پسوند com. یا ir.

امروزه پسوند هایی زیادی نیز مانند center. یا shop. یا حتی pizza. و بسیاری از کلمات کلیدی که به ذهن شما میرسد در گستره ی دامنه های اینترنتی قرار گرفته اند.

اما ما هنوز استفاده از پسوند های com. یا ir. را به شما پیشنهاد میکنیم. چرا که شاید پسوند های جدید ادرس اینترنتی جالب تری! به عنوان دامنه شما ایجاد کنند. اما هنوز دامنه های com. و ir. نزد کاربران دارای اعتبار بسیار بالاتری میباشند.

یکی از دیگر از دلایل ما برای استفاده از پسوند های com. و ir. این است که کاربران خیلی راحت آن را به خاطر میسپارند. همچنین کاربرانی که اشنایی زیادی با امر دامنه ها و اینترنت ندارند پسوند هایی که اول از همه در مورد ادرس سایت شما به ذهنشان میرسد com. و ir. میباشند برای مثال اگر نام سایت شما دیجی کالا(digikala) باشد کاربران اولین چیزی که به ذهنشان میرسد digikala.com است. حالا اگر شما یک دامنه مثل digi.kala را برای سایت خود انتخاب کنید ممکن است کاربران مبتدی از ادرس digi.kala.com برای دسترسی به سایت شما استفاده کنند که صفحه مرورگر به آنها خطا خواهد داد یا به سایت دیگری هدایت خواهند شد.

و اما یک دلیل کوچک دیگر در انتخاب دامنه com. این است که کبیورد بسیاری از گوشی های هوشمند دارای کلیدی با مقدار com. برای ادرس سایت ها میباشد.

۲.استفاده از کلمات کلیدی

کلمات کلیدی نقش مهمی را در نام دامنه شما دارند. با استفاده از کلمات کلیدی مناسب میتوانید به موتور های جستجو بگویید که سایت شما در چه زمینه ای فعالیت میکند. برای مثال برای یک سایت فروشگاهی از کلمات کلیدی مثل: shop , store , market و … استفاده کنید.

گرچه این امر بسیار سخت است که نام هایی با این کلمات کلیدی مناسبی انتخاب کنید که قبلا توسط کاربران دیگری ثبت نشده باشند. برای انتخاب چنین نام هایی که قبلا ثبت نشده باشند با از خلاقیت خود کمک بگیرید.

۳.نام دامنه را کوتاه نگه دارید

درحالی که کلمات کلیدی مهم هستند اما پیشنهاد میشود نام دامنه خود را بلند نکنید. از آنجا که:

  1. نام های کوتاه راحت تر به خاطر سپرده میشوند.
  2. در سئو آدرس های کوتاه از ارزش بالایی برخوردار هستند پس یک آدرس اینترنتی کوتاه میتوانید در این امر به شما کمک کند.
۴.انتخاب نامی با تلفظ آسان

بهتر است نامی را برای دامنه خود انتخاب کنید که نوشتن آن نیز به راحتی خواندن آن باشد. برای مثال: وب پرداز -> webpardaz و کاربر از حروف دیگری برای نوشتن آن استفاده نکند.

۵.منحصر به فرد و تک بودن !

این بخش کاملا به خلاقیت شما بستگی دارد که نامی منحصر به فرد انتخاب کنید که کسی قبل از شما از این نام استفاده نکرده است یا در حال حاضر استفاده نمیکند.

منظور از یک نام خاص و منحصر به فرد مثل نام برند های apple یا samsung میباشد، که کاربر با شنیدم این نام ها فقط به یاد سایت شما و خدماتی که ارائه میدهید بیفتد.

۶.از علامت – در نام دامنه استفاده نکنید

دلیل استفاده نکردن از علامت – در نام دامنه این است که ممکن است باعث خطا شود و شما کاربران و بازدیدکنندگان خود را از دست خواهید داد.

برای مثال اگر شما نام site name را انتخاب کنید و برای ثبت دامنه موردنظرتان درصورتی که دامنه sitename.ir یا sitename.com قبلا ثبت شده باشد، بجای آنها از نام های site-name.ir یا site-name.com استفاده کنید، ممکن است کاربران شما دچار اشتباه شوند و فراموش کنند که از علامت – استفاده نمایند و به سایت بدون علامت – هدایت شوند و به همین راحتی بازدیدکنندگان همیشگی خود را ممکن است از دست بدهید.

۷.نام دامنه همه جانبه باشد

خیلی ساده با یک مثال: سایت یا وبلاگ شما در مورد سنگ ها میباشد و شما نام سایت خود را فیروزه با آدرس firooze.com میگذارید، این اسم قاعدتا هیچ مشکلی ندارد اما همه جانبه نیست و کاربران ممکن است با دیدن آدرس سایت شما گمان کنند شما فقط درمورد سنگ فیروزه مطالب خود را ارائه میدهید.

امیدواریم بتوانید با کمک این روش ها و توصیه ها بهترین نام دامنه را انتخاب نمایید. بعنوان حرف آخر، توصیه میشود در انتخاب نام دامنه خود دقت کنید چراکه اگر در آینده از انتخاب این نام پیشمان شوید و بخواهید نام دامنه خود را تغییر دهید با مشکلاتی مثل کاهش ترافیک و بازدید سایت ، از دست دادن رتبه خود در گوگل و بسیاری از مشکلات دیگر روبرو خواهید شد.

از همراهی شما متشکریم ، موفق و پیروز باشید.

امتیازدهی به این مطلب
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پنج =