بلاک کردن IP آدرس در وردپرس

درود

آیا میخواهید از ورود چندین IP آدرس مختلف به سایت وردپرس خود جلوگیری کنید ؟! بلاک کردن IP آدرس راه حلی است برای جلوگیری از حمله های هکرها و اسپمر ها به سایت شما . موضوع مقاله امروز ما ، آموزش بلاک کردن IP آدرس در وردپرس میباشد ، و همچنین به شما خواهیم آموخت چه IP هایی باید بلاک شوند; با ما همراه باشید .

 

IP آدرس چیست ؟

اگر اینترنت یک جهان فیزیکی بود ، میتوانستیم IP آدرس را به عنوان کشور ، شهر ، خیابان و پلاک خانه در نظر بگیریم . IP آدرس معمولا ۴ عدد از ۰ تا ۲۵۵ هستند که با نقطه از هم جدا شده اند . مانند زیر :

۱۷۴.۵۷.۴۶.۲۰۱

هر کامپیوتر متصل به اینترنت دارای یک IP آدرس بخصوص بر اساس ارائه دهنده سرویس اینترنت اش است .

تمامی مراجعه کنندگان به سایت شما دارای IP آدرس هستند که در یک فایل ، این IP ها ذخیره میشوند . این بدین معنی است که تمامی سایت هایی که شما مراجعه میکنید ، IP شما را دارا هستند .

 

چرا و چه زمانی نیازمند بلاک کردن IP آدرس هستیم ؟

بلاک کردن یک IP آدرس از مراجعه به سایت شما ، یک راه موثر برای جلوگیری از کامنت های اسپم ، ایمیل های اسپم ، هک شدن و یا حمله های DDOS است . معمول ترین نشانه حمله های DDOS ، این است که سایت شما بطور مکرر از دسترس خارج شده و یا بارگذاری صفحات سایت شما بسیار طول میکشد . دیگر حملات که به آسانی شناسایی میشوند ، حملات اسپمر ها با ایمیل ها و کامنت های اسپم است ، که البته بهترین راه برای خلاص شدن از دست این اسپمر ها ، بلاک کردن IP آدرس آنهاست .

 

پیدا کردن IP آدرس مورد نظر برای بلاک کردن در وردپرس

وردپرس ، IP آدرس کاربرانی که در سایت شما کامنت میگذارند را ذخیره میکند . شما میتوانید با مراجعه به بخش کامنت ها در پیشخوان سایت خود ، IP آدرس مورد نظر را بدست آورید .

اگر وبسایت شما زیر حملات DDOS باشد ، باید از طریق فایل لاگ سرور خود ، IP آدرس را پیدا کنید . برای دیدن این فایل ، باید در داشبورد cPanel خود لاگین کنید ، سپس قسمت “Metrics” را پیدا کرده و وارد قسمت “Raw Access” شوید .

این قسمت شما را وارد صفحه Access Log میکند ، حال شما باید روی دامنه سایت خود کلیک کنید .

فایل Log شما درون یک فایل فشرده با پسوند .gz خواهد بود . فایل فشرده را دانلود کرده و محتوای آنرا استخراج کنید . برای باز کردن فایل استخراج شده ، میتوانید از برنامه Notepad++ استفاده کنید . فایل Log دارای چندین درخواست ورود به سایت شماست . هر خط ، IP آدرس هر درخواست را نشان میدهد .

 

مراقب باشید IP خود ، کاربران عادی و یا موتورهای جستجو را بلاک نکنید ! یک IP آدرس مشکوک را کپی کرده و با استفاده از ابزار جستجو IP درباره آن اطلاعات جمع کنید .

شما باید در فایل Log خود دنبال IP هایی بگردید که بطور غیر معمولی درخواست های زیادی برای ورود به سایت شما داده اند . زمانی که آن IP آدرس ها را پیدا کردید ، باید آنها را در یک فایل متنی دیگر ذخیره کنید .

بلاک کردن IP آدرس در وردپرس

برای جلوگیری از ورود یه IP خاص ، باید ابتدا وارد پیشخوان سایت خود شوید . سپس از قسمت ” تنظیمات ” وارد بخش ” گفت و گو ها ” شده ، و قسمت ” سیاه نامه ی دیدگاه ها ” را پیدا کنید .

سپس مانند تصویر ، IP هایی که در فایل متنی ذخیره کردید را در قسمت مشخص شده وارد کنید و ذخیره کنید .

 

بلاک کردن IP آدرس در cPanel

این روش بطور کامل از دیدن یا وارد شدن افراد به سایت شما جلوگیری میکند . شما باید از این روش در هنگام هک شدن سایت وردپرس خود یا جلوگیری از حمله های DDOS استفاده کنید .

ابتدا باید در صفحه cPanel خود وارد شوید . حال قسمت Security را جستجو کرده و وارد بخش IP Blocker شوید .

با اینکار ، شما وارد ابزار بلاک کردن IP آدرس میشوید . حال شما میتوانید یک IP آدرس یا یک محدوده از IP آدرس های خاص را وارد نمایید . برای آنبلاک کردن IP آدرس ها نیز میتوانید وارد همین قسمت شوید .

میتوانید IP مورد نظر را در قسمت Add an IP or Range وارد کنید و بر روی گزینه Add کلیک کنید تا IP آدرس مورد نظر نتواند به سایت شما دسترسی پیدا کند و به اصطلاح ” بلاک ” شود .

به همین سادگی از شر IP آدرس های مزاحم خلاص شدید .

موفق و پیروز باشید .

امتیازدهی به این مطلب
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 10 =